Şebnem Ferah - Biyografi + Diskografi 7 Full Albüm (RS) Reklamsı


12 Nisan 1972 yilinda Yalova'da dogdu. Kirmizi elbiseler giyerek mahallede sarkilar söyleyen Sebnem Ferah'in müzige olan ilgisi küçük yaslarda baslamis. Sebnem'in müzikle tanismasinda ailesinin çok büyük rolü olmus. Ilk okulda enstrüman ve solfej dersleri almaya baslamis. Sebnem'in ailesinde hemen hemen herkes müzikle içiçe ve evin her kösesinde enstrüman oldugu için müzik konusunda bilgili ve hazir olarak atilmis piyasaya.

Ilk okul yillarinda mandolin kursu alan Sebnem okul orkestrasinda da solistlik yapmis ve bugüne dek hayatini müzikle bagdastirmis. Liseyi Bursa Gemlik'te "Özel Namik Sözeri Lisesinde" yatili bir ögrenci olarak okumus ve bu dönemler Sebnem'in kendisini tanimasina, tek basina ayakta kalmasina yardimci olmus.

Sebnem'in okul orkestralarinda baslayan bu serüveni daha sonra küçük topluluklarla devam etmis. Lise zamanlarinda"Pegasus"adli grubuyla beraber çalisan ama kafasinda bir kiz grubu hayali olan Sebnem, 80'lerin ortasinda Bursa'da açilan bir stüdyo sayesinde Sedat abisiyle tanismis ve buhayalini 1988 yilinda kurdugu "Volvox" grubuyla gerçeklestirmistir. Müzik ugruna "Odtü Ekonomi" Bölümünü 2. siniftan terk etmis ve daha sonra Istanbul'a gelince "Istanbul Üniversitesi Ingiliz Dili Ve Edebiyati" bölümüne kaydolmus.

1994 yilinda "Volvox" grubunun dagilmasi sonucu Sebnem Ferah bireysel çalismalarina baslamis. Rahmetli sanatçimiz Onno Tunç ve Sezen Aksu'nun kesfi sonucu Underground ortamdan daha Ferah bir ortama kavusmus.

Daha sonra "15 Kasim 1996 Cumartesi" günü "KADIN" adli ilk solo albümünü çikardi. Ilk videosunu "Vazgeçtim Dünyadan" adli parçasina çeken Sebnem, Rock müzik piyasasini yeni bir döneme soktu. Çikisiyla büyük bir sansasyon yaratti. Gerek kaset satislari gerekse video klibiyle uzun süre listelerde bir numara olarak boy gösterdi. Daha sonralari "Yagmurlar", "Bu Ask Fazla Sana" ve "Firtina" adli sarkilarina klip çekti. Ilk konserini "04 Nisan 1997" de "Izmir Ege Üniversitesi" nde verdi ve büyük bir kalabaliga yaklasik 6000 kisiye unutulmayacak dakikalar yasatti. Izmir'deki konserin ardindan Türkiye'nin çesitli yerlerinde konserlerine devam etti ve bu konserlerin yani sira düzenli bar programlari da yapti.

Tabii ki Sebnem`in yasadigi çok büyük acilar da oldu. 1998 yilinda Ablasi Aycan Ferah`i yitirdi. Üzüntülü bir dönemin ardindan 2.5 yillik bir aradan sonra "24 Haziran 1999 Persembe Günü" ikinci albümünün ilk klibi "Bugün" müzik kanallarinda boy göstermeye basladi ve tarih "30 Haziran 1999 Çarsamba" yi gösterdigi zaman "Artik Kisa Cümleler Kuruyorum" adli ikinci albümünü yine sansasyonlu bir sekilde bizlere sundu. Ilk albümünde oldugu gibi ikinci albümünde de Iskender Paydas ve Pentagram ekibiyle çalisan Sebnem yine herkesi üzerine yogunlastirdi. Çok samimi sözlerin üzerine sarilmis etkileyici melodiler yine hafizamiza kazinacak ve aklimizdan asla silinmeyeceklerdi. Albümün ikinci videosu "Artik Kisa Cümleler Kuruyorum" sarkisina geldi, klibin yönetmenligini Hakan Yonat yapti. Ikinci albümün ardindan yine araya uzun bir stüdyo dönemi girdi.

Bu arada acilar Sebnem`in pesini birakmadi. 1999 yilinda meydana gelen 17 Agustos depreminde Babasi Ali Ferah`i yitirdi. Acilarini hafifletmek ve yeni sarkilar üretmek için müzige daha da siki sarilmayi tercih etti. Böylece "03 Ekim 2001" tarihinde "Perdeler" adli üçüncü albümü yayinlandi ve yine büyük begeni topladi. Bu sefer ki albümde Sebnem, Iskender Paydas ve Pentagram üyeleriyle degil de sahnede birlikte çaldigi müzisyenlerle çalismisti. Bu albümden ilk video, albümle ayni adi tasiyan "Perdeler" sarkisina çekildi. Klip, Türkiye standartlarinin çok disinda ve oldukça güzel görüntüler barindiriyordu. Bu klipten kisa bir süre sonra "Sigara" sarkisi da, renkli camda boy göstermeye basladi.

Iki yil aradan sonra, tarih "12 Mayis 2003 Pazartesi" yi gösterdiginde, yeni albümünün ilk videosu "Ben Sarkimi Söylerken" müzik kanallarinda dönmeye basladi. "15 Mayis 2003 Persembe Günü" "Kelimeler Yetse" adli muhtesem bir albümle Sebnem tekrar aramiza dönmüs oldu. Ilk klibiyle kendinden oldukça söz ettirmeyi ve yine yeniden gündeme oturmayi basardi. Röportajlar, Tv programlari derken kendini yogun bir temponun içinde bulan Sebnem, bu yogun temponun arasinda Gözlerimin Etrafindaki Çizgiler ve Mayin Tarlasi’na da klip çekti ve yeni albüm çalismalarina baslayana dek Türkiye'nin bir çok sehrinde konserler verdi...

Sessiz sedasiz geçen bir yilin ardindan, “5 Temmuz 2005 Sali günü” bu defa Tarkan Gözübüyük prodüktörlügünde 5. albümü “Can Kiriklari”ni yayinlayarak yeniden piyasaya damgasini vuran Sebnem Ferah, ilk klibini de albümle ayni ismi tasiyan sarkisi “Can Kiriklari”na çekti. Son albümlerine oranla sert sounduyla dikkat çeken albümünün, 29 Temmuz 2005 günü Parkorman’da gerçeklesen gala konseriyle yeniden dinleyicilerine kavusan Sebnem’in yeni albüm konserleri de bu sayede baslamis oldu. Çok geçmeden “Çakil Taslari”na ikinci video klip geldi. Katildigi programlarda birçok klip ve konser müjdesi veren Sebnem’in, konser maratonu halen devam etmekte...

Albümlerinin dışında da Şebnem Ferah'ı pek çok farklı çalışmada görmemiz mümkün. Kimi şarkıcıya geri vokalleriyle , kimisiyle düet yaparak onlara eşlik etmiştir. Bunun yanı sıra bir çok sanatçıyla beraber yardım konserleri vererek pek çok faaliyette bulunmuştur..

Geri vokal yaptığı sanatçılar Sezen Aksu , Sertab Erener , Levent Yüksel , Nilüfer , Demir Demirkan , Tüzmen , Yaşar Gaga , Ajda Pekkan , Özlem Tekin , Tarkan , Çelik , Teoman , Haluk Levent . Düet yaptığı sanatçılar Müzeyyen Senar (Sarı Kurdelem Sarı) , Polad Bülbüloğlu (Gel Ey Seher) , Kargo (Kalamış Parkı) , Teoman (iki yabancı).

Ayrıca Bülent Ortaçgil'e saygı albümünde bir Bülent Ortaçgil klasiği olan ' Değirmenler ' şarkısını da yorumlamıştır.

Bu çalışmaların dışında ' Little Mermaid ' (Küçük Denizkızı) adlı çizgi filmde seslendirme yapmış ve soundtrackinde bulunan ' O Dünyada ' isimli şarkıyı seslendirmiştir. Toprak Sergen Ve Aydan Şener'in Oynadığı bir filmde ise , söz ve müziği Demir Demirkan'a ait olan ' Ay Işığında Saklıdır ' adlı şarkıyı seslendirmiştir.

Bunun yanı sıra reklam jingle'larıyla da karşımıza çıkmıştır. Akbank reklamı , Tat Ketçap , Pepsi ve son olarak Fanta reklamıyla hem göze hemde kulağa hitap etmeyi başarmıştır. Kısacası Şebnem varolduğu günden bu yana bir çok eşsiz başarıya imza atmıştır. Kendi ruhunun müziğini bulup , seçtiği yolda emin ve sağlam adımlarla yürümeyi başaran , içi doldurulmuş boş şarkıları değil hayatın gerçeklerini yansıtan şarkılarını , eşsiz sesini bizlere sunan ve en önemlisi dinleyenlerine Yüreğinin Tümünü açmaktan çekinmeyen , daima Samimi Duygularını paylaşan Gerçek Müzisyen Şebnem Ferah'a binlerce teşekkürler.


Diğer İnsanları Bilmiyoruz Ama Biz Büyüyoruz Seninle , Şarkılarınla , Müziğinle


Kadın'96

Kadın, rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah'ın ilk özgün stüdyo albümüdür. 15 Kasım 1996'da Raks Müzik tarafından yayınlanan albümde 10 şarkı bulunmaktadır. Albüm, Türkiye'nin rock müziğe bakış açısında önemli gelişmeler sağlamıştır. Yapımcılığını İskender Paydaş'ın üstlendiği albüm 400 bin civarı satmıştır. Hazırlığı iki yıl sürmüş ve Şebnem Ferah albümü anne ve babasına ithaf etmiştir.
"Deli Kızım Uyan" parçası çoğu kitlelere göre albümün duygu yoğunluğu en yüksek şarkısıdır. Şebnem Ferah, bu şarkıyı yitirdiği ablası için yazmıştır.
Albümün ilk videosu "Vazgeçtim Dünyadan" adlı şarkıya çekilmiş ve şarkı listelerde uzunca bir süre bir numarada kalmıştır, ancak klip bazı kitleler tarafından ciddi eleştirilere maruz kalmıştır. Ayrıca, albümde "Yağmurlar" şarkısının enstrümantal versiyonu da bulunmaktadır.

Şarkı listesi


 1. Vazgeçtim Dünyadan
 2. Deli Kızım Uyan
 3. İyi Gün Dostlarım
 4. Bu Aşk Fazla Sana
 5. Bırak Kadının Olayım
 6. Fırtına
 7. Yağmurlar
 8. Yeniden Doğup Gelsem
 9. Durma
 10. Buradan Göçerken
 11. Yağmurlar (Enstrümental) (Cd Bonus Track)
Artık Kısa Cümleler Kuruyorum'99Artık Kısa Cümleler Kuruyorum, rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah'ın ikinci özgün stüdyo albümüdür. 6 Temmuz 1999'da Universal Music şirketi tarafından yayınlanan albümde 10 şarkı yer almaktadır. Albümdeki "Yorgun" parçası dışındaki bütün şarkılar Şebnem Ferah'a aittir, "Yorgun" şarkısının söz ve müziği Kurban grubunun solisti Deniz Yılmaz'a aittir.
Şebnem Ferah "Bugün" şarkısını tıpkı Kadın albümündeki "Deli Kızım Uyan" parçası gibi ablası için yazdığını belirtmiştir. Albümde ölüm teması dikkat çeker. Şebnem Ferah, albümü ablası Aycan Ferah'a ithaf etmiştir.
Bu albümle birlikte Şebnem Ferah, kendini geliştirmiş, artık amatörlükten çıkmış ve daha profesyönel bir şekilde olaylara yaklaştığını vurgulamıştır.

Şarkı listesi


 1. Oyunla"
 2. Ay
 3. Bugün
 4. Kalbim
 5. Herkes Bilsin İstedim
 6. Oyunun Sonu
 7. Üvey
 8. Nefessiz Kaldım
 9. Yorgun
 10. Artık Kısa Cümleler Kuruyorum
 11. Bugün (Enstrümantal)" (Cd Gizli Bonus Track)

Perdeler'01
Perdeler, rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah'ın üçüncü özgün stüdyo albümüdür. 2001'de Universal Music şirketi tarafından yayınlanan albümde 10 şarkı yer almaktadır. Ferah, bu albümde Apocalyptica ile çalışan ilk Türk sanatçısı ünvanını aldı.


Şarkı listesi

 1. Sigara
 2. Aşk
 3. Sil Baştan
 4. Nereye Kadar
 5. Perdeler
 6. Günaydın Sevgilim
 7. Dünya
 8. Saatim Çalmadan
 9. Korkarak Yaşıyorsan
 10. Perdeler (Apocalyptica ile birlikte)
 11. Yemen Türküsü (Cd Gizli Bonus Track)


Kelimeler Yetse'03


Kelimeler Yetse, rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah'ın dördüncü özgün stüdyo albümüdür. 24 Nisan 2003'de Universal Music şirketi tarafından yayınlanan albümde 10 şarkı yer almaktadır.


 1. İyi-Kötü (Dans Pisti)
 2. Babam Oğlum
 3. Ben Şarkımı Söylerken
 4. Senin Adın Ne
 5. Gözlerimin Etrafındaki Çizgiler
 6. Çocukken Sahip Olduğum Kırmızı Rugan Ayakkabılar
 7. Mayın Tarlası
 8. Gözyaşlarımızın Tadı Aynı
 9. Daha İyi Olmaz mıydı
 10. Her Şey İnsanlar İçin
Can Kırıkları'05
Can Kırıkları, rock müzik sanatçısı Şebnem Ferah'ın beşinci özgün stüdyo albümüdür. Yapımcılığını Tarkan Gözübüyük'ün üstlendiği ve 21 Haziran2005'de Pasaj Müzik tarafından yayınlanan albümde 10 şarkı bulunmaktadır. Albüm, adını, Karin Karakaşlı'nın aynı isimdeki öykü kitabı Can Kırıkları'ndan almıştır.
Albümdeki şarkılar

 1. Okyanus
 2. Can Kırıkları
 3. Bir Kalp Kırıldığında
 4. Delgeç
 5. Geçmişe Yolculuk
 6. Ben Bir Mülteciyim (Güç)
 7. Sana Bilmediğin Bir Şey Söyleyemem
 8. Çakıl Taşları
 9. Zaman Geçip Gidiyor
 10. Hoşçakal


10 Mart 2007 İstanbul Konseri
Şebnem Ferah 'ın 2007'de Pasaj Müzik'ten çıkan ilk konser/DVD albümüdür. Sanatçı önceki 5 stüdyo albümündeki şarkıları kendi grubu ve İstanbul Symphonic Project ile ortaklaşa söylemiş ve 10 Mart 2007'de yapılan konseri hem CD hem de DVD olarak satışa sunmuştur. Albümün müzik kanallarında dönen ilk single'ı "Çakıl Taşları" olurken, kısa bir süre sonra da "Sil Baştan" yayınlanmış ve özellikle "Sil Baştan" 'ın yeni versiyonu radyolardan da olumlu tepki alarak uzun bir süre top 40 listelerinde kalmayı başarmıştır.Albümün resmi basın sponsoru olan Dream TV 'de Ben Bir Mülteciyim ve Can Kırıkları performans klipleri yayınlanmıştır.Ayrıca 2008 yılı sevgililer gününde tüm performanslar ,Dream TV'nin "Hayal Sahnesi " isimli konser kuşağında yayınlanmıştır.

Şarkı Listesi


 1. "Intro"
 2. "Okyanus"
 3. "Can Kırıkları"
 4. "Çakıl Taşları"
 5. "Delgeç"
 6. "Ay"
 7. "Ben Şarkımı Söylerken"
 8. "Babam Oğlum"
 9. "Mayın Tarlası"
 10. "İyi - Kötü (Dans Pisti)"
 11. "Sigara"
 12. "Dünya"
 13. "Bugün"
 14. "Sil Baştan"
 15. "Oyunun Sonu"
 16. "Yağmurlar"
 17. "Deli Kızım Uyan"
 18. "Yeniden Doğup Gelsem"
 19. "Ben Bir Mülteciyim"
 20. "Fırtına"
 21. "Hoşçakal"
 22. "Vazgeçtim Dünyadan"
 23. "Bu Aşk Fazla Sana"
 24. "Outro"

-2CD Bir Paket-


Albüm Dışı Şarkılar
 1. Ak Sigorta Reklamı
 2. Ay Işığında Saklıdır
 3. Bir Ben
 4. Bring Me To Life
 5. Bu Aşk Fazla Sana (Canlı)
 6. Burası Muştur
 7. Değirmen
 8. Gel Ey Seher
 9. Gönül Çelen
 10. Hayat Sürdükçe
 11. İki Yabancı
 12. Kadınım
 13. Kalamış Parkı
 14. Kalbim
 15. Küçük Sevgilim
 16. Nothin Compares To You
 17. O Dünyada
 18. Sarı Kurdelam Sarı
 19. Sigara (Canlı)
 20. Yemen Türküsü
Linkler:

""""""""""""""""""

LinkSave.in

""""""""""""""""""

...Keyifli Dinlemeler...yourfriendliberty

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !